Ziyaretçilerinizi Web Sitenizden Kaçırmamanız İçin İpuçları

Bir web sitesine ilk kez giriliyorsa, o sitenin notunu 8-10 saniye arasında veriyoruz. Aradığınızı kısa sürede bulamıyorsanız, içerik karmaşası varsa, tasarım göze hoş gelmiyorsa ve sürekli reklamlar ile köşeye sıkıştırılıyorsanız çoktan sınıfta kalan bir web sitesi ile karşı karşıyasınız demektir.

Günümüz kullanıcı dostu olmayan web sitelerinin yaptığı belli başlı hatalar vardır. Bu hata/hatalara düşen sitelere giren kullanıcıların %40’ı bir daha oraya uğramıyor. Bu korkunç bir oran ve bu orandan kaçmak için bir çok şeyi düzgün yapmanız gerekiyor.

Peki genel olarak yapılan büyük hatalar nelerdir ve bu hatalardan nasıl sakınırız?

  • Kullanıcıyı en çok sıkan şey açık ara reklam bombardımanıdır. Sağdan soldan fırlayan pop-uplar, sitenin her tarafına serpiştirilmiş ve ilgi çekmek için tasarlanmış bannerlar ve dahası… Reklam çöplüğüne dönmüş sitelerden eminim ki hepimiz ufak ufak kaçırıyoruzdur. Tasarım içerisinde yeri olacağına inandığınız ve abartıya kaçmadan aldığınız reklamlar ile ideali yakalayabilirsiniz.
  • Yönlendirme eksiği olan siteleri hepimiz iyi biliriz. İletişim’e basıp bambaşka yerlere yönlendirilmek ya da hiç yönlendirilmemek bir şekilde tecrübe edilmiş bir gerçektir. Bunun dışında ana sayfanın her yerinde yer alan menü butonları ve birlikte gelen büyük bir kaos. Düzgün yapılandırılmış bir web sitesine ihtiyacınızın olduğu gösteren önemli bir problemdir. Basit ve anlaşılır menü yapılandırılması, büyük bir problemin çözümü olabilir.
  • Zorla izlettirilen videolara ve dinlettirilen müziklere ne demeli? Kullanıcıyı sıkmak için daha başka bir şey yapılamazdı sanırım. Bütün tercihi kullanıcıya bırakmak ve özgürlük tanımak herşeyi çözer.
  • Üyelik zorunluluğu ise bir diğer baskıcı yapının ürünüdür. Üye olmadan içeriye giremezsiniz ya da şunu yapamassınız gibi dayatmalar kullanıcıların hızlıca siteden uzaklaşmasını sağlar. Bazı sektörlerde üyelik önemlidir ya da basit kullanıcı bilgilerin alınması gerekmektedir fakat içeride ne olduğu gösteren bir paylaşım yapmadan, kullanıcıların bunu yapmasını bekleyemezsiniz değil mi?
  • İçerik kraldır demek ne kadar doğruysa sıkıcı içerik sıkıcıdır demekde aynı doğruluktadır. Bir çok sitenin içinde düştüğü bir tuzak olan kalitesiz ve sıkıcı içerik durumu, profesyonel içerik editörleri ile rahatlıkla çözülebilir. İçerik konusunu dikkate almakta fayda var. Kimse sıkıcı bir web sitesi istemez.
  • Herşeyi doğru yaptınız. Herşeyi doğru planladınız fakat berbat bir tasarımınız var. O zaman yapıbilecek çok fazla bir şey yoktur. Hızlıca yeni bir tasarım arayışına girerek, göze hoş gelen bir web sitesi tasarlamanız gerekmektedir.
  • Bir diğer önemli husus ise sitenin sürekli güncellenmeye ihtiyacı olduğudur. Sürekli içerik girilmesi gereken siteleri bir kenara koyarsak, düzenli içerik girmenin kullanıcının siteyi yaşıyor olarak algılamasını ve ayrıca arama motorları tarafından da aynı şekilde etiketlenmesini sağlar.

Dijitalajans.com olarak %100 kullanıcı dostu web siteleri tasarlıyoruz. Sizde fırsatlarımızdan faydalanmak ve kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Bizimle içtiğiniz bir kahve, sizin ya da şirketinizin geleceğini pozitif şekilde etkileyebilir.

0 1865
Dijital Ajans