Web Tasarım Aşamasında SEO

Web tasarımı kendi içerisinde büyük bir önem taşısa dahi, tasarlanan sitenin arama motorları tarafından algılanmadığını bir durumda büyük bir hiçlikten bahsetmeye başlarız. Kısacası herşey arama motorlarında yer almak ve hatta ön sıralarda yer almaktır.

Bir web sitesi tasarlatmaya karar verdiniz. Aşağı yukarı sitenin neye benzeyeceğini, ne anlatacağını ve ne amaca hizmet edeceğini biliyorsunuz. Herşey oldukça güzel fakat web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsunuz. İşte bu noktada durup bir kez daha düşünmek zorundasınız. Öncelik olarak tasarlanan web sitesinin SEO altyapısı olmasına dikkat etmelisiniz. Sitenin altyapısının duygusuz, hissiz robotlar tarafından didik didik edildiğini ve sadece algoritması ile sınırlı bir yapıda olduğunu bilmek belki sizi rahatlatmaya bilir. Bilin ki robotların suyuna gidildiğinde size büyük faydalar sağlayacaktır.

Peki duygusuz arama motorları robotlarının suyuna nasıl gidilir?

  • Site Yapısı Önemlidir

SEO açısından sayfaların birbirileri ile bağlantıları yüksek olması site yapısının sağlamlığı ile ölçülür. Arama motorları solucanları sitenin değerini, onun nasıl kurulduğuna göre değerlendirir. Site haritası ve dosya hiyerarşisi konularındaki hassasiyet web sitenizi üst sıralarda yer almak için motive eder.

  • Meta Tag Meselesi

Dijital dünyada yer alan herkesin bir şekilde meta tasviri namı değer meta tag konusunda bir fikri vardır. Kısaca değinmek gerekirse; arama sayfasında yer alan ve sitenizin ne olduğuna dair bir ön izleme sağlayan küçük snippet’lerdir.

Sitenizdeki her sayfanın bir meta tasvirine ihtiyaç olduğunu ve bunun 160 karakter ile sınırlı olduğunu bilmelisiniz. Mega tasvirleri doldurulurken, ilgili sayfanın tanıtımını yapmaya ve arama motorları tarafından içeriğinin önemli olduğunun farkında olmalısınız. Ayrıca her sayfa için sakın ha sakın aynı meta tasviri kullanmamaya dikkat ediyoruz. Meta tag meselesi önemlidir.

  • İçerik Kraldır

İçerik ile ilgili bir muhabbet geçiyorsa, kesinlikle ilk cümle ‘içerik kraldır’ şeklindedir. Özgün içeriğin ne kadar önemli olduğunu daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Web sitesinin özgünlüğünü ve arama motorları tarafından kalitesini içerik belirler. Çok fazla detaya inmeye gerek yok çünkü İÇERİK KRALDIR!

  • Uyarlanmış URL’ler ve Görseller

Öncelik olarak URL’den başlayalım. Sitedeki her sayfanın URL’sine ayrı ayrı önem vermek zorundayız. Anahtar kelime analizleri URL’den başlar ve meta tasvirlerine kadar uzanır. URL yazımı için basit bir matematik vardır ve her zaman bu matematik kullanılır. Şöyle ki; www.xxx.com/tasarım-asamasinda-seo müthiş bir örnektir. Ana site URL’sinden sonra ingilizce karakter ile ve her kelime arasına “-“ yerleştirilerek kaliteli bir URL’ye sahip olduk. Bu kadar basit.

Siteye yüklenen her bir görselin ismine de aynı şekilde dikkat ediyoruz. Çünkü görsel de bir içeriktir ve içeriğin başlığının görsel ile ilgili olmasını isterseniz. DCIM219391312.jpg gibi bir görseli siteye yüklemek hiç sağlıklı değildir. Doğrusu ise aynı URL’deki gibi ingilizce karakter ve ‘-‘ ile ayrılmış adlandırmalardır.

  • Site Hızı

Kullanıcıların bir çoğu hız konusunda titizlerdir. Sitenin açılma hızı, kullanıcının notunu vermesi adına ilk durumdur. Kullanıcının girmediği, giriyorsa dahi gezmediği bir web sitesinin SEO adına negatif bir durumla karşı karşıya kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kısacası tasarlanan sitenin hızına dikkat ediyoruz ve SEO konusunda avantaj sağlıyoruz.

Dijitalajans.com olarak tasarladığımız bütün web siteleri için SEO altyapısını hazırlıyoruz. Böylelikle daha ilk dakikadan itibaren üst sıralara doğal olarak oynamaya başlıyorsunuz. Arama motorlarının yakın dostu olarak, sizi de ajansımıza bekliyoruz.

www.dijitalajans.com

0 1903
Dijital Ajans