Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Rehberi

Son senelerde hayatımızda birçok hissedilir değişiklik oldu. Bunlardan en belki de en büyüğü, teknolojik gelişmelerin paralelinde hayatımıza hızlı bir giriş yapan sosyal ağlardır. Gün geçtikçe daha fazla güç kazanan sosyal medya, tabi ki şirketlerin gözünden kaçmayarak aktif bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Sınırları yeni yeni çizilen bir pazarlama stratejisi oluşmaya başladı. Aktif ve geri dönüşü yüksek bir sosyal medya pazarlaması için neler yapmamız gerektiğine bir göz atalım.

Sosyal medyayı etkin kullanmak adına bir takım yollar izleyebilirsiniz. Planlı haraket ederek, gerektiği yerde gerektiği gibi aksiyon alarak etkinizi arttırabilirsiniz. Peki nereden başlamamız gerekiyor?

#Hashtag Kullanımı

Hashtagler kısa yoldan aynı grup altında bulunan insanları bulmak adına bulunmaz bir nimettir. Doğru hashtag kullanımı sizi direkt olarak potansiyel müşterilerinize yönlendirecektir. Tabi ki hashtag analizleri ile mevcut çatı altındaki kişileri bulabilir ve seslenebilirsiniz.

#Post Gönderim Kanunları

Sosyal medyanın ana dinamiği tabi ki postlar. Düzenli, tutarlı ve doğru şekilde post gönderimi herşeyin başında geliyor. Post konusunda bir plan oluşturarak ve hatta mümkünse stok yaparak haraket etmeniz hem tutarlılığınız hem de markanız için etkili olacaktır.

#Görsel Kullanımı

Kullanıcılar yazdığınız postu okumadan önce görseline takılacaktır. Görsel konusunda ilgi çekici, ofansif, gülünç, harakete geçirici vb türevlerde seçim yaparsanız etkileşimi arttıracağınızdan emin olabilirsiniz.

#Doğru Sosyal Ağ Seçimi

Sosyal medya üzerinden seslenmek istediğiniz kullanıcıların hangi sosyal ağları tercih ettiğini iyi analiz etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; eğitimli profesyonel kişileri hedef almak istiyorsanız Linkedin en doğru tercihtir. Ya da giyim sektöründe iseniz, instagram ya da pinterest tam aradığınız mercalardır.

Hedef kitlenizi iyi analiz ederek, deneme yanılma yoluyla en etkili olduğunuz alanı seçerek ilerlemek ve stratejinizi buna göre belirlemeniz önemlidir. Hızlı değişen dünyada, hızlı bir şekilde değişen tüketici alışkanlıklarına karşı elastik yapınızı bozmadan sürekli yeni şeyler denemenizi öneririz.

Dijitalajans.com

1 5754
Dijital Ajans