Sosyal Medyada Kesinlikle Paylaşılmaması Gereken 3 Şey

Dijital dünyanın hayatamızın ana aktörlerinden biri olmaya başlamasından sonra, bir takım negatif getirilerini peşinden sürüklemesine şaşırmamak gerekiyor. Tabi bunun farkına varmayan/varamayan bir kitlenin varlığını da biliyoruz. Bu yazımızın amacı, olası kötü sonuçların önlenmesi için kullanıcıları uyarmak.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullanıcıların,

Yüzde 91’i kendi fotoğraflarını

Yüzde 71’i okullarının adını

Yine yüzde 71’i yaşadıkları şehri veya semti

Yüzde 53’ü e-Posta adreslerini

Yüzde 20’si ise telefon numarasını internetten ulaşılabilir hale getiriyor.

Bunlar görmezden gelinecek istatistikler değil. Bir çok bilginize rahatlıkla ulaşılabildiği düşünülürse, ulaşılan bilgiler ile neler yapılabileceğini siz düşünün.

Olası kötü durumlar için, sosyal medyada kesinlikle paylaşmamanız gereken şeyleri açıklamanın vakti geldi.

1.Kimlik Bilgileri

En yaygın görünen suç açık ara kimlik sahteciliği olarak görünüyor. Kimlik bilgilerinden doğabilecek sonuçları sıralamak gerekirse; sahtecilik yapmak, kimlik üzerinden kredi çekmek, kredi kartı çıkarmak vb bir sürü şeyi sayabiliriz. Hal böyle olunca ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport gibi belgelerin kısmen veya tamamen paylaşılması çok büyük bir tehlike arz ediyor.

2.Tatil ve Konum Bilgileri

Hırsızlar için sosyal medya planlama için rahatlıkla kullanılabilir. Sosyal medyada paylaşılan konum bilgileri birilerini harakete geçirebilir ve karşılığında üzücü hadiseler yaşanabilir. Check-in yapmak ya da instagramda tatil fotoğrafı paylaşırken iki kere düşünün deriz.

3.Dekont ve Banka Bilgileri

Direkt olarak bir suç için yeterli olmasa dahi, yapılacak bir araştırma ile boşluklar doldurulabilir ve kimlik sahteciliğine kurban gidebilirsiniz. Amerika’da daha önce onlarca örneğinin göründüğü bu olay, özellikle #myfirstpaycheck adlı instagram etiketi altında yayınlanan fotoğraflar ile birlikte çok fazla insan dolandırılmıştır.

Aman dikkat.

0 1831
Dijital Ajans