Sosyal Medyada Etkin Paylaşım İçin Gün ve Saat Aralıkları

Sosyal medyanın gücünün gün geçtikçe arttığının artık hepimiz farkındayız. Şirketlerin kullanıcılara ulaşmak için sosyal medyayı etkin şekilde kullanma çabalarının bu paralelde geliştiğini söyleyebiliriz. Fakat etkin bir içerik pazarlamak için sosyal medya platformlarında doğru zamanda doğru şekilde haraket etmek gerekmektedir.

Hedef kitlenizin belirli bir zaman aralığında sosyal medyada aktif olduğu düşünülürse, bu zaman dilimlerinin farkında olmak çok önemli bir durum haline geliyor. Peki hangi sosyal platformda hangi zaman aralığında aktif bir kullanım söz konusu inceleyelim.

Sosyal Medya Paylaşımlarınız İçin İdeal Zaman Aralıkları

Facebook

Facebook için en aktif günler Perşembe ve Cuma günleridir. Bu günlerde paylaşım yapacağınız içeriğin etkileşim oranı %86’lara kadar dayanıyor. Pazartesi ve Çarşamba günleri yapacağınız paylaşımların %3,5 daha az etkileşim aldığını belirtmek gerekiyor.

En İyi Zaman Aralıkları : Paylaşımlar için kesinlikle öğleden sonrayı tercih etmelisiniz.

13:00 – En çok paylaşım alacağınız saat

15:00 – En çok tıklama alacağınız saat

Twitter

Twitter için stratejinize göre iki farklı durum söz konusu. B2B ve B2C şeklinde pazarlama ayrımı yapmak gerekirse; B2B şirketler için hafta içi yoğun bir şekilde kullanım içinde bulunması daha mantıklıdır. B2C şirketler içinse daha spesifik bir durum söz konusudur. Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri aktif bir kullanım daha başarılı bir kampanya yürütmenize sebep olacaktır.

En İyi Zaman Aralıkları :

17:00- En fazla RT alacağınız zaman

12:00 ve 18:00- En fazla tıklama alacağınız zaman

Saat aralıklarının ana durumu ise; genel itibariyle öğle arasında ve iş çıkışlarında zaman öldürmek isteyen kullanıcıların yoğunluğudur.

Linkedin

Linkedin yapısı itibariyle iş hayatının değişilmez sosyal mecrası olduğu için hafta içleri yoğun bir etkileşim aldığını görüyoruz. Biraz daha spesifik konuşmak gerekirse; Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri etkileşim oranları daha yükseklere çıkıyor.

Raporlara göre 10:00-11:00 aralığında yapılan paylaşımların etkileşim oranının hayli yüksek olduğunu görebiliyoruz. B2B şirketler için bulunmaz nimet olan Linkedin, öğleden önceleri tam bir pazar alanına dönüşüyor.

En önemli sosyal medya araçları için kaliteli içeriğinizi paylaşmak adına uygulamanız gereken saat aralıklarını paylaştık. Bu noktadan sonra pazarlama gücünüzü arttırmak ve daha rasyonel haraket etmek size kalıyor. Sosyal medya pazarlamasında stratejinin ve kalitenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Şimdiden hepinize bol şans diliyoruz.

www.dijitalajans.com

0 2002
Dijital Ajans