İyi Bir Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Yalnızca içinde bulunduğunuz sokağa değil, dünyaya açılan işyeriniz websitesi, ya da düşüncelerinizi dünyanın öbür ucunda sizinle aynı hobiye sahip olan kişiyle paylaşabilmeniz için verimli bir araç. Zaman geçtikte herkesin websitesine ihtiyacı oluyor ve her geçen gün iyi bir websitesine sahip olmanın önemi artıyor. Peki iyi bir websitesi nasıl olmalı?

Web tasarımda öncelikli olarak sorulması gereken soru; ne için ve hangi amaçla websitesi yapıldığıdır. Amacın tespit edilmesinden sonra dijitalajans.com olarak bizler yolumuza, tespit ettiğimiz bu amacı ziyaretçiye en iyi nasıl aktarabiliriz sorusunu sorarak devam ederiz.

İşte iyi bir websitesi yolunda olmazsa olmazlar;

#1 Planlama

Neden bir web sitesine sahip olmak istenildiği sorusuna cevap verildikten sonra amaca uygun haraket ederek, hangi firmayla, ne kadar bir bütçeyle ve nasıl bir konsept ile başarıya ulaşırım düşüncesi, hareketin başlangıcı olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse, dijital ortamda fazlasıyla bulunan kredi dosya masraflarının geri iadesine yönelik bir websitesi yapacaksınız. Bu gibi siteler; kullanıcıları kandırarak karlılık sağlıyor ve bir şekilde bu kötü örneklerden farklılaşarak güven aşılanması gerekiyor. Peki güveni nasıl verebilirsiniz? Öncelikli olarak kaliteli bir tasarım ve içerikle yola çıkmanız gerekmektedir. Gerekirse slider üzerinden, süreci kaliteli görseller ile hikayeleştirerek anlatmak ve site açıldığı zaman ‘neden biz’ sorusuna cevap veren bir sunum ile kullanıcıyı karşılamalısınız. Ayrıca ‘müşteri görüşleri’ adlı bir bölümle, daha önce sizinle çalışmış müşterilerden yorumları sitenizde yayınlayarak fazlasıyla güven aşılayabilirsiniz.

Planlamanın ve stratejinin önemini vermiş olduğumuz örnekle rahatlıkla anlayabiliriz. Farkındalık ve farkındalığınızı doğru yansıtacak projeye, doğru insanlarla girişmeniz oldukça önemlidir.

#2 Özgün İçerik

Arama motorlarının, bütün dünya insanlarından daha zeki olduğu günleri yaşıyoruz. Hatta malum zekanın gün geçtikçe arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünya üzerindeki milyonlarca web sitesinin içerisinde yazan her bir kelimenin rahatlıkla sezildiği bir durumda, sitenizde yayınlayacağınız içeriğin diğer sitelerden kopyalanmasını istemezsiniz. Böyle bir durumda, sizin bir kopyacı olduğunuzu anlayan arama motorları her an kara listeye adınızı yazabilir.

Bunun dışında, kullanıcı deneyiminden de aynı derecede korkmak gereklidir. Her ne kadar milyonlarca sitenin içeriğini bir insanın takip etmesi zor olsa dahi, bir konu hakkında araştırma yapan bir kullanıcının aynı tarz sitelerin içeriğinin birbirinden kopyalandığını farkedince sizin hakkınızda pozitif düşünmeyecektir. Aman dikkat!

#3 Arama Motoru Optimizasyonu

Tasarlanacak web sitesinin arama motorları tarafından tanınırlığını sağlamak en önemli istek olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde, bütün araştırmalarını arama motorları üzerinden yapan kullanıcıların size ulaşması için arama sonucunda özellikle ilk sayfa yer almanız gerekmektedir. Bunun için kurulum esnasında sitenizi, arama motorları için kolayca tanınır hale getirmek ve üst sıralara kolayca çıkmanızı sağlayacak bir tasarım ve arkaplanda kodlama gerekmektedir. Hatta websitesi tasarımı bittikten sonra, SEO hizmeti alarak sitenizi ilk sıralara taşımak için gerekli stratejik hamleleri atabilirsiniz. Burada esas olan ‘neden web sitesi tasarlatıyorum?’ sorusuna verdiğiniz cevaptır.

4. Tasarım

Web siteniz, sizin dijital dünyadaki yüzünüzdür. Sizinle etkileşime geçen kullanıcıyı etkilemek ve etkinin sonuçlarını almak oldukça önemli bir durumdur. Yüzlerce farklı web sitesi arasından bir nebze sıyrılarak kişiliğinizi en iyi şekilde ifade edebilmelisiniz. Belirlemiş olduğunuz stratejinin en etkili şekilde yansıtılması gerektiğini unutmayın. Burada esas olan içeriğinizi kullanıcıya estetik bir şekilde aktarmanız gerektiğidir. Ne kadar farklılaşır ve farklılaşmanın yanına kalite eklerseniz, başarıya erişme oranınız artar.

Bütün bu ana başlıkların dışında, bir çok dinamik olduğunu belirtmekte fayda var. Erişebilirlik, hızlı yüklenme, devamlılık kriterleri vb. gibi. Fakat öncelik olarak ele alınması gereken unsurlar yukarıdaki gibidir. Şayet bir web sitesi tasarlatmayı düşünüyorsanız iki kere düşünün deriz.

Dijitalajans.com olarak web tasarımı konusunda bütün ihtiyaçlarınızı belirlemiş olduğumuz strateji ile karşılamak için sizleri bekliyoruz. Teklif almak ve sunmuş olduğumuz hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

1 5009
Dijital Ajans