Google AdWords Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama motoru reklamları, kullanıcı desteğinin artması ile gün geçtikte önem kazanmaktadır. Birçok firma arama motoru reklamları ile müşterilere ulaşmak ve karlılığını arttırmak istemektedir. Google AdWords ile arama motoru reklamlarına merhaba diyebiliriz.

Günümüzde birçok şeyi Google’a soran bizler için, aradığı şeyi hızlıca bulmak en başta geliyor. Doğru kurgulanmış bir Google AdWords ile potansiyel müşterilerinizi web sitenize çekebilir ve akabinde doğru kurgulanmış bir web sitesi ile gerekli satışı ve hizmeti sağlayabilirsiniz.

Doğru kurgulanmış bir web sitemizin olduğunu düşünerek (https://www.dijitalajans.com/iyi-bir-web-tasarim-nasil-olmali) doğru kurgulanmış bir Google AdWords reklamı için nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşabiliriz.

Google AdWords’un en önemli özelliği, istenilen anahtar kelimelerde büyük paralar ödemeden ilk sıralarda çıkmaktır. Böylelikle SEO için harcanan uzun dönemli bütçelerin dışında hızlı bir şekilde ilk sıralarda çıkarak gelirinizi arttırabilirsiniz.

Peki Google Adwords reklamları için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

1-Anahtar Kelime Analizi

Google AdWords reklamlarının en önemli özelliği, SEO çalışmaları ile aramalarda ilk sıralarda çıkmak aylarca ve bazen yıllarca sürerken, AdWords ile anında aramalarda ilk sıralarda çıkabiliyor olmanız. Sadece AdWords reklamlarının kalbi olan anahtar kelime kullanımını doğru ve bilinçli yapmanız gerekiyor. Her reklam için 10 ile 30 anahtar kelime kullanmak, istediğiniz sıralamaya gelmenizi sağlayacaktır. Bu rakamlara bağlı olarak 5 kelimelik gruplardan oluşan listeler oluşturmanız da isteğinizi karşılayacaktır.

2- Anahtar Kelimeleri Doğru Gruplandırmak

AdWords’ün dikkat ettiği bir diğer madde ise anahtar kelimeleri doğru gruplandırmak ve doğru reklamda kullanmak. Anahtar kelime gruplarında kullanacağınız aynı kelimeyi, farklı reklam gruplarına yerleştirmek ya da anahtar kelimelerden gelen tıklamaları ilgili sayfalara yönlendirebileceğiniz kelime gruplara ayırmak daha uygun bir hareket olacaktır. Böylece ilgili linklerin kullanılması için ve her iki gruptaki kelimeler için ayrı reklam metini hazırlamak, verdiğiniz Google AdWords reklamına faydalı olacaktır.

3- Negatif Anahtar Kelime Seçimi

Verdiğiniz reklamla ilgili olmayan anahtar kelime seçimi, sizin reklamınızı ilgilendirmeyen aramalardan uzak tutacaktır. Böylece reklamınızda sizin pozitif özellikleriniz ve müşterinin aradığı nitelikleriniz öne çıkacaktır. Reklam bütçenizin zarar görmemesi için uygulayacağınız bu yöntem; sizin verdiğiniz hizmetle ilgili olmayan hizmetleri, negatif aramalar listesine dâhil ederek daha sağlam bir adım atmış olmanızı sağlayacaktır.

4- Reklam Grubu Kalite Puanı Arttırma

Kalite puanını etkileyen en önemli etken, tıklama oranıdır. Tıklama oranını arttırmak için yapmanız gereken bir kaç çalışma var. Öncelikle anahtar kelimelerinizi uygun reklam gruplarına göre kullanmalısınız. Sonrasında ise dikkat etmeniz gereken adım, seçtiğiniz reklam metninin ve anahtar kelimenin, ana sayfanız ile alakalı olması. Bu arada; anahtar kelimenizin reklam metninde geçtiğinden emin olun ve kelimenin “bold” yazılmasına da mutlaka dikkat edin!

5- Reklamları Kontrol Etme

Verdiğiniz reklamları sürekli kontrol etmeniz, AdWords’ün size nasıl yaklaştığını görmenizi sağlayacaktır. Böylelikle hem AdWords’ün isteği doğrultusunda hareket etmiş, hem de daha hızlı ilerlemiş olacaksınız. Reklamlarınızın tıklanma oranlarını takip edin ve en fazla tıklanma puanı olan reklamınıza benzer niteliklerde reklamlar oluşturun. Rakiplerinizin kampanyalarını da takip edin ve kendi reklam kampanyanıza uygun bir şekilde siz de doğru hareketi yapmaktan kaçınmayın.

Kısacası, Google’a reklam vermek ve işinizle ilgili konularda üst sıralarda çıkmak oldukça basit. Yapılması gereken yukarıdaki maddelere uymak ve bu sayede minimum “tıklama başı ücret” ile maksimum fayda sağlamak. Bu noktada Dijitalajans.com olarak kazan-kazan ilişkisi yaratarak sizlere en iyi şekilde hizmet sunabileceğimizden emin olabilirsiniz.

Google reklamları vermek ve bilgi almak için tıklayın.

3 5871
Dijital Ajans