Warning: Creating default object from empty value in /home/customer/www/dijitalajans.com/public_html/wp-content/themes/dalton/framework/admin/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/customer/www/dijitalajans.com/public_html/wp-content/plugins/contact-form-7-leads-tracking/wpshore_cf7_lead_tracking.php on line 71

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/dijitalajans.com/public_html/wp-content/themes/dalton/framework/meta/init.php on line 774

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/customer/www/dijitalajans.com/public_html/wp-content/themes/dalton/framework/admin/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php:29) in /home/customer/www/dijitalajans.com/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Dijital Ajans https://www.dijitalajans.com Web Tasarım Ajansı Thu, 22 Oct 2020 10:23:26 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.3 İyi Bir Web Tasarım Nasıl Olmalı? https://www.dijitalajans.com/iyi-bir-web-tasarim-nasil-olmali/ Tue, 23 Feb 2016 11:04:07 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=262 Yalnızca içinde bulunduğunuz sokağa değil, dünyaya açılan işyeriniz websitesi, ya da düşüncelerinizi dünyanın öbür ucunda sizinle aynı hobiye sahip olan kişiyle paylaşabilmeniz için verimli bir araç. Zaman geçtikte herkesin websitesine ihtiyacı oluyor ve her geçen gün iyi bir websitesine sahip olmanın önemi artıyor. Peki iyi bir websitesi nasıl olmalı? Web...

The post İyi Bir Web Tasarım Nasıl Olmalı? first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Yalnızca içinde bulunduğunuz sokağa değil, dünyaya açılan işyeriniz websitesi, ya da düşüncelerinizi dünyanın öbür ucunda sizinle aynı hobiye sahip olan kişiyle paylaşabilmeniz için verimli bir araç. Zaman geçtikte herkesin websitesine ihtiyacı oluyor ve her geçen gün iyi bir websitesine sahip olmanın önemi artıyor. Peki iyi bir websitesi nasıl olmalı?

Web tasarımda öncelikli olarak sorulması gereken soru; ne için ve hangi amaçla websitesi yapıldığıdır. Amacın tespit edilmesinden sonra dijitalajans.com olarak bizler yolumuza, tespit ettiğimiz bu amacı ziyaretçiye en iyi nasıl aktarabiliriz sorusunu sorarak devam ederiz.

İşte iyi bir websitesi yolunda olmazsa olmazlar;

#1 Planlama

Neden bir web sitesine sahip olmak istenildiği sorusuna cevap verildikten sonra amaca uygun haraket ederek, hangi firmayla, ne kadar bir bütçeyle ve nasıl bir konsept ile başarıya ulaşırım düşüncesi, hareketin başlangıcı olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse, dijital ortamda fazlasıyla bulunan kredi dosya masraflarının geri iadesine yönelik bir websitesi yapacaksınız. Bu gibi siteler; kullanıcıları kandırarak karlılık sağlıyor ve bir şekilde bu kötü örneklerden farklılaşarak güven aşılanması gerekiyor. Peki güveni nasıl verebilirsiniz? Öncelikli olarak kaliteli bir tasarım ve içerikle yola çıkmanız gerekmektedir. Gerekirse slider üzerinden, süreci kaliteli görseller ile hikayeleştirerek anlatmak ve site açıldığı zaman ‘neden biz’ sorusuna cevap veren bir sunum ile kullanıcıyı karşılamalısınız. Ayrıca ‘müşteri görüşleri’ adlı bir bölümle, daha önce sizinle çalışmış müşterilerden yorumları sitenizde yayınlayarak fazlasıyla güven aşılayabilirsiniz.

Planlamanın ve stratejinin önemini vermiş olduğumuz örnekle rahatlıkla anlayabiliriz. Farkındalık ve farkındalığınızı doğru yansıtacak projeye, doğru insanlarla girişmeniz oldukça önemlidir.

#2 Özgün İçerik

Arama motorlarının, bütün dünya insanlarından daha zeki olduğu günleri yaşıyoruz. Hatta malum zekanın gün geçtikçe arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünya üzerindeki milyonlarca web sitesinin içerisinde yazan her bir kelimenin rahatlıkla sezildiği bir durumda, sitenizde yayınlayacağınız içeriğin diğer sitelerden kopyalanmasını istemezsiniz. Böyle bir durumda, sizin bir kopyacı olduğunuzu anlayan arama motorları her an kara listeye adınızı yazabilir.

Bunun dışında, kullanıcı deneyiminden de aynı derecede korkmak gereklidir. Her ne kadar milyonlarca sitenin içeriğini bir insanın takip etmesi zor olsa dahi, bir konu hakkında araştırma yapan bir kullanıcının aynı tarz sitelerin içeriğinin birbirinden kopyalandığını farkedince sizin hakkınızda pozitif düşünmeyecektir. Aman dikkat!

#3 Arama Motoru Optimizasyonu

Tasarlanacak web sitesinin arama motorları tarafından tanınırlığını sağlamak en önemli istek olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde, bütün araştırmalarını arama motorları üzerinden yapan kullanıcıların size ulaşması için arama sonucunda özellikle ilk sayfa yer almanız gerekmektedir. Bunun için kurulum esnasında sitenizi, arama motorları için kolayca tanınır hale getirmek ve üst sıralara kolayca çıkmanızı sağlayacak bir tasarım ve arkaplanda kodlama gerekmektedir. Hatta websitesi tasarımı bittikten sonra, SEO hizmeti alarak sitenizi ilk sıralara taşımak için gerekli stratejik hamleleri atabilirsiniz. Burada esas olan ‘neden web sitesi tasarlatıyorum?’ sorusuna verdiğiniz cevaptır.

4. Tasarım

Web siteniz, sizin dijital dünyadaki yüzünüzdür. Sizinle etkileşime geçen kullanıcıyı etkilemek ve etkinin sonuçlarını almak oldukça önemli bir durumdur. Yüzlerce farklı web sitesi arasından bir nebze sıyrılarak kişiliğinizi en iyi şekilde ifade edebilmelisiniz. Belirlemiş olduğunuz stratejinin en etkili şekilde yansıtılması gerektiğini unutmayın. Burada esas olan içeriğinizi kullanıcıya estetik bir şekilde aktarmanız gerektiğidir. Ne kadar farklılaşır ve farklılaşmanın yanına kalite eklerseniz, başarıya erişme oranınız artar.

Bütün bu ana başlıkların dışında, bir çok dinamik olduğunu belirtmekte fayda var. Erişebilirlik, hızlı yüklenme, devamlılık kriterleri vb. gibi. Fakat öncelik olarak ele alınması gereken unsurlar yukarıdaki gibidir. Şayet bir web sitesi tasarlatmayı düşünüyorsanız iki kere düşünün deriz.

Dijitalajans.com olarak web tasarımı konusunda bütün ihtiyaçlarınızı belirlemiş olduğumuz strateji ile karşılamak için sizleri bekliyoruz. Teklif almak ve sunmuş olduğumuz hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

The post İyi Bir Web Tasarım Nasıl Olmalı? first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Rehberi https://www.dijitalajans.com/sosyal-medyayi-etkili-kullanma-rehberi/ Fri, 19 Feb 2016 01:12:17 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=108 Son senelerde hayatımızda birçok hissedilir değişiklik oldu. Bunlardan en belki de en büyüğü, teknolojik gelişmelerin paralelinde hayatımıza hızlı bir giriş yapan sosyal ağlardır. Gün geçtikçe daha fazla güç kazanan sosyal medya, tabi ki şirketlerin gözünden kaçmayarak aktif bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Sınırları yeni yeni çizilen bir pazarlama stratejisi oluşmaya...

The post Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Rehberi first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Son senelerde hayatımızda birçok hissedilir değişiklik oldu. Bunlardan en belki de en büyüğü, teknolojik gelişmelerin paralelinde hayatımıza hızlı bir giriş yapan sosyal ağlardır. Gün geçtikçe daha fazla güç kazanan sosyal medya, tabi ki şirketlerin gözünden kaçmayarak aktif bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Sınırları yeni yeni çizilen bir pazarlama stratejisi oluşmaya başladı. Aktif ve geri dönüşü yüksek bir sosyal medya pazarlaması için neler yapmamız gerektiğine bir göz atalım.

Sosyal medyayı etkin kullanmak adına bir takım yollar izleyebilirsiniz. Planlı haraket ederek, gerektiği yerde gerektiği gibi aksiyon alarak etkinizi arttırabilirsiniz. Peki nereden başlamamız gerekiyor?

#Hashtag Kullanımı

Hashtagler kısa yoldan aynı grup altında bulunan insanları bulmak adına bulunmaz bir nimettir. Doğru hashtag kullanımı sizi direkt olarak potansiyel müşterilerinize yönlendirecektir. Tabi ki hashtag analizleri ile mevcut çatı altındaki kişileri bulabilir ve seslenebilirsiniz.

#Post Gönderim Kanunları

Sosyal medyanın ana dinamiği tabi ki postlar. Düzenli, tutarlı ve doğru şekilde post gönderimi herşeyin başında geliyor. Post konusunda bir plan oluşturarak ve hatta mümkünse stok yaparak haraket etmeniz hem tutarlılığınız hem de markanız için etkili olacaktır.

#Görsel Kullanımı

Kullanıcılar yazdığınız postu okumadan önce görseline takılacaktır. Görsel konusunda ilgi çekici, ofansif, gülünç, harakete geçirici vb türevlerde seçim yaparsanız etkileşimi arttıracağınızdan emin olabilirsiniz.

#Doğru Sosyal Ağ Seçimi

Sosyal medya üzerinden seslenmek istediğiniz kullanıcıların hangi sosyal ağları tercih ettiğini iyi analiz etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; eğitimli profesyonel kişileri hedef almak istiyorsanız Linkedin en doğru tercihtir. Ya da giyim sektöründe iseniz, instagram ya da pinterest tam aradığınız mercalardır.

Hedef kitlenizi iyi analiz ederek, deneme yanılma yoluyla en etkili olduğunuz alanı seçerek ilerlemek ve stratejinizi buna göre belirlemeniz önemlidir. Hızlı değişen dünyada, hızlı bir şekilde değişen tüketici alışkanlıklarına karşı elastik yapınızı bozmadan sürekli yeni şeyler denemenizi öneririz.

Dijitalajans.com

The post Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Rehberi first appeared on Dijital Ajans.

]]>
2016 Web Tasarım Trendleri https://www.dijitalajans.com/2016-web-tasarim-trendleri/ Thu, 18 Feb 2016 21:15:54 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=89 Web tasarımı konusu üzerine saatlerce konuşabiliriz. Her sene değişen trendler konunun derinliğini gösteren bir algıdır. Bir nevi moda akımı etkisinde kalan web dünyası, her sene getirdikleriyle ve götürdükleriyle fazlasıyla konuşulmayı hakediyor. Peki bu sene web tasarım olarak bizleri neler bekliyor, öğrenelim. 1.Responsive Tasarımlar Responsive tasarımın önemi hayatıma giren akıllı telefonlar...

The post 2016 Web Tasarım Trendleri first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Web tasarımı konusu üzerine saatlerce konuşabiliriz. Her sene değişen trendler konunun derinliğini gösteren bir algıdır. Bir nevi moda akımı etkisinde kalan web dünyası, her sene getirdikleriyle ve götürdükleriyle fazlasıyla konuşulmayı hakediyor. Peki bu sene web tasarım olarak bizleri neler bekliyor, öğrenelim.

1.Responsive Tasarımlar

Responsive tasarımın önemi hayatıma giren akıllı telefonlar ve tabletlerin sayısının artması ile gün geçtikçe önemini daha da arttırıyor. Kısaca responsive durumunu özetlemek gerekirse; tasarlanan web sitesinin pc dışında tarayıcı barındıran cihazlarda da aynı efektif düzende görünmesidir. Yani artık responsive olmayan sitenin yüzüne bakılmayacağını anlamışsınızdır. Web tasarımı konusunda hassas olunması gereken kalemlerden biri olduğunun üzerine defalarca çizmekte fayda var.

2.Devasa Görseller

Geçtiğimiz sene textlerin yerini ufak ufak görseller işkal etmeye başlamıştı derken bu sene görsellerin devasa boyutta siteleri kapsadığını göreceğiz. Artık akışkanlığı sağlayan şey, görsellerin ne kadar akılcı optimize edildiği ile ölçülecek. Tasarımcıların önemini bir kez daha gözler önüne seren bir enerji olmasıyla birlikte kocaman kocaman görseller ile selamlanmaya şaşırmayın.

3.Flat Tasarım

Flat tasarımın durumu da görsellerin yavaş yavaş ağırlığı koyması ile yükselen bir yıldız konumunda. Minimal ve göze hoş gelen tasarım ekolu olarak adlandırılabilecek flat tasarım sadece 2016 için değil, önümüzdeki yıllarda karşımıza defalarca çıkacağa benziyor. Varsın çıksın, kullanıcılar flat tasarıma karşı her zaman pozitif hissedecek, biliyoruz.

4.İşlevsellik Önem Kazanacak

Modern zamanların en büyük problemlerinden biri olmayı kimseye kaptırmayan ‘hızlı tüketim’ çılgınlığı, tabi ki web tasarım konusunda da şirketleri düşündürüyor. Siteye giren kullanıcıyı nasıl daha fazla sitede tutabiliriz düşüncesi ile başlayan fikir, sitelerin daha işlevsel ve bilgi kirliliği dışında olması ile bir nebze nefes aldırıyor. 2016 ile birlikte daha az kirlilik daha fazla işlevsellik ile kullanıcıyı sitede tutmak için daha fazla çaba harnacağını bizden duymuş olmayın.

Bu sene görsellerin ve işlevselliğin ön planda tutulduğu bir sene olacağını söyleyebiliriz. Dijitalajans.com olarak bütün trendleri takip ederek, müşterilerimize modern çözümler sunmayı ilke edinmiş vaziyetteyiz. Sizleri de sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanmak için bekliyor olacağız. 2016 sizin seneniz olsun!

The post 2016 Web Tasarım Trendleri first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Google AdWords Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler https://www.dijitalajans.com/google-adwords-adina-dikkat-edilmesi-gerekenler/ Fri, 29 Jan 2016 08:03:19 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=313 Arama motoru reklamları, kullanıcı desteğinin artması ile gün geçtikte önem kazanmaktadır. Birçok firma arama motoru reklamları ile müşterilere ulaşmak ve karlılığını arttırmak istemektedir. Google AdWords ile arama motoru reklamlarına merhaba diyebiliriz. Günümüzde birçok şeyi Google’a soran bizler için, aradığı şeyi hızlıca bulmak en başta geliyor. Doğru kurgulanmış bir Google AdWords...

The post Google AdWords Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Arama motoru reklamları, kullanıcı desteğinin artması ile gün geçtikte önem kazanmaktadır. Birçok firma arama motoru reklamları ile müşterilere ulaşmak ve karlılığını arttırmak istemektedir. Google AdWords ile arama motoru reklamlarına merhaba diyebiliriz.

Günümüzde birçok şeyi Google’a soran bizler için, aradığı şeyi hızlıca bulmak en başta geliyor. Doğru kurgulanmış bir Google AdWords ile potansiyel müşterilerinizi web sitenize çekebilir ve akabinde doğru kurgulanmış bir web sitesi ile gerekli satışı ve hizmeti sağlayabilirsiniz.

Doğru kurgulanmış bir web sitemizin olduğunu düşünerek (https://www.dijitalajans.com/iyi-bir-web-tasarim-nasil-olmali) doğru kurgulanmış bir Google AdWords reklamı için nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşabiliriz.

Google AdWords’un en önemli özelliği, istenilen anahtar kelimelerde büyük paralar ödemeden ilk sıralarda çıkmaktır. Böylelikle SEO için harcanan uzun dönemli bütçelerin dışında hızlı bir şekilde ilk sıralarda çıkarak gelirinizi arttırabilirsiniz.

Peki Google Adwords reklamları için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

1-Anahtar Kelime Analizi

Google AdWords reklamlarının en önemli özelliği, SEO çalışmaları ile aramalarda ilk sıralarda çıkmak aylarca ve bazen yıllarca sürerken, AdWords ile anında aramalarda ilk sıralarda çıkabiliyor olmanız. Sadece AdWords reklamlarının kalbi olan anahtar kelime kullanımını doğru ve bilinçli yapmanız gerekiyor. Her reklam için 10 ile 30 anahtar kelime kullanmak, istediğiniz sıralamaya gelmenizi sağlayacaktır. Bu rakamlara bağlı olarak 5 kelimelik gruplardan oluşan listeler oluşturmanız da isteğinizi karşılayacaktır.

2- Anahtar Kelimeleri Doğru Gruplandırmak

AdWords’ün dikkat ettiği bir diğer madde ise anahtar kelimeleri doğru gruplandırmak ve doğru reklamda kullanmak. Anahtar kelime gruplarında kullanacağınız aynı kelimeyi, farklı reklam gruplarına yerleştirmek ya da anahtar kelimelerden gelen tıklamaları ilgili sayfalara yönlendirebileceğiniz kelime gruplara ayırmak daha uygun bir hareket olacaktır. Böylece ilgili linklerin kullanılması için ve her iki gruptaki kelimeler için ayrı reklam metini hazırlamak, verdiğiniz Google AdWords reklamına faydalı olacaktır.

3- Negatif Anahtar Kelime Seçimi

Verdiğiniz reklamla ilgili olmayan anahtar kelime seçimi, sizin reklamınızı ilgilendirmeyen aramalardan uzak tutacaktır. Böylece reklamınızda sizin pozitif özellikleriniz ve müşterinin aradığı nitelikleriniz öne çıkacaktır. Reklam bütçenizin zarar görmemesi için uygulayacağınız bu yöntem; sizin verdiğiniz hizmetle ilgili olmayan hizmetleri, negatif aramalar listesine dâhil ederek daha sağlam bir adım atmış olmanızı sağlayacaktır.

4- Reklam Grubu Kalite Puanı Arttırma

Kalite puanını etkileyen en önemli etken, tıklama oranıdır. Tıklama oranını arttırmak için yapmanız gereken bir kaç çalışma var. Öncelikle anahtar kelimelerinizi uygun reklam gruplarına göre kullanmalısınız. Sonrasında ise dikkat etmeniz gereken adım, seçtiğiniz reklam metninin ve anahtar kelimenin, ana sayfanız ile alakalı olması. Bu arada; anahtar kelimenizin reklam metninde geçtiğinden emin olun ve kelimenin “bold” yazılmasına da mutlaka dikkat edin!

5- Reklamları Kontrol Etme

Verdiğiniz reklamları sürekli kontrol etmeniz, AdWords’ün size nasıl yaklaştığını görmenizi sağlayacaktır. Böylelikle hem AdWords’ün isteği doğrultusunda hareket etmiş, hem de daha hızlı ilerlemiş olacaksınız. Reklamlarınızın tıklanma oranlarını takip edin ve en fazla tıklanma puanı olan reklamınıza benzer niteliklerde reklamlar oluşturun. Rakiplerinizin kampanyalarını da takip edin ve kendi reklam kampanyanıza uygun bir şekilde siz de doğru hareketi yapmaktan kaçınmayın.

Kısacası, Google’a reklam vermek ve işinizle ilgili konularda üst sıralarda çıkmak oldukça basit. Yapılması gereken yukarıdaki maddelere uymak ve bu sayede minimum “tıklama başı ücret” ile maksimum fayda sağlamak. Bu noktada Dijitalajans.com olarak kazan-kazan ilişkisi yaratarak sizlere en iyi şekilde hizmet sunabileceğimizden emin olabilirsiniz.

Google reklamları vermek ve bilgi almak için tıklayın.

The post Google AdWords Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Markanın Dijitalde Olmazsa Olmaz Yerleri https://www.dijitalajans.com/markanin-dijitalde-olmazsa-olmaz-yerleri/ Mon, 18 Jan 2016 21:41:19 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=98 Günümüz değişen dünyasında, dijitalin yeri her dakika daha da kuvvetleniyor. Markaların değişime ayak uydurmak için gelişmesi gerekiyor. Bu değişimi dijital ile gerçekleştirmek artık bir zorunluluk halini aldı. Tüketicilerin dijital ile bağ kurabildiği markalara yönelimi ise değişimin kaçınılmaz olduğunu gösteren en önemli data konumunda. Özellikle kişisel asistan olarak iş gören akıllı...

The post Markanın Dijitalde Olmazsa Olmaz Yerleri first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Günümüz değişen dünyasında, dijitalin yeri her dakika daha da kuvvetleniyor. Markaların değişime ayak uydurmak için gelişmesi gerekiyor. Bu değişimi dijital ile gerçekleştirmek artık bir zorunluluk halini aldı. Tüketicilerin dijital ile bağ kurabildiği markalara yönelimi ise değişimin kaçınılmaz olduğunu gösteren en önemli data konumunda.

Özellikle kişisel asistan olarak iş gören akıllı telefonlar ile her yerden her dakika bilgiye erişilebiliyor. Böyle bir ortamda tüketiciye seslenmek için bir takım platformlarda markaların yer alması gerekiyor. Olmazsa olmaz dijital ortamları analiz etmek ve hakkıyla mücadeleye katılmak gerekiyor.

Peki nedir olmazsa olmaz dijital ortamlar?

1.Web Sitesi

Tüketicinin harekete geçmeden önce arama motorları üzerinden hedeflediği ürünü/hizmeti analiz etmesi rutin bir durum haline geldi. Markaların web sitesi aracılığı ile oluşturdukları dijital yüzünü hakkıyla tanıtarak, kullanıcıya kendini kusursuz bir şekilde aktarması gerekiyor. Zira web sitesi olmayan bir markanın günümüzde ayakta kalması zor gibi görünüyor.

2.Arama Motoru Sonuçları

Web sitesine sahip olmakla işin bittiğini düşünmek biraz kolaya kaçmak oluyor. Arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda olmak direkt olarak karlılığı ve marka tanınırlığını arttırıyor. Mevcut SEO çalışmaları için aylık bazda yatırım yapmak artık bir zorunluluk. Sadece SEO ile uğraşan yüzlerce firma var ve dijital pazarlama alanında bir şirket ile çalışmanız gerekiyor. Uzun vadede meyvelerini toplayacağınız bir organizasyon olduğu düşünülürse, gelecekte geri dönüşünü rahatlıkla alacağınızı belirtmek isteriz.2.

3.Sosyal Mecralar

Sosyal siteler, hemen hemen hepimizin hayatında yer edinen, büyük bir salon gibi. Bir çok insan burada iletişim halinde. Bu iletişim arasında yer edinerek, tüketiciye direkt olarak ulaşabilirsiniz. İhtiyaca yönelik sosyal mecralarda bulunarak marka tanınırlığınızı arttırabilir ve geri dönüşünü alabilirsiniz.

4.Blog, Yorum ve Sözlük Siteleri

Web sitenizde bir blog oluşturmanın size bir çok şey kazandıracağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tüketicinin sizi daha yakından tanıyarak, iletişime geçmesini kolaylaştırabilirsiniz. Tabi yanında arama motorlarının adına sevilen bir site haline gelmenizi sağlayabilirsiniz.

Sözlük siteleri, ürün/hizmet adına herkesin yorumda bulunduğu ve markanızı tanımak isteyen kullanıcının sizi yakından tanımasını sağlayan bir organizasyondur. Bu öngörüyü pozitife çekmek için bir takım çalışmalar yapmanız gerekebilir.

***

Dijitalajans.com olarak web tasarım, SEO ve sosyal medya planlaması konusunda markalara yardımcı oluyoruz. Siz de sunmuş olduğumuz fırsatlardan yararlanmak ve bizleri daha yakından tanımak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizimle içeceğiniz bir kahve, markanız adına pozitif sonuçlar doğurabilir.

The post Markanın Dijitalde Olmazsa Olmaz Yerleri first appeared on Dijital Ajans.

]]>
10 Adımda Facebook İş Sayfanıza Kolayca Beğeni Kazanın https://www.dijitalajans.com/10-adimda-facebook-is-sayfaniza-kolayca-begeni-kazanin/ Sat, 19 Dec 2015 01:09:31 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=83 Gün geçtikçe şirketlerin sosyal medyaya olan ilgisi artıyor. Birçok dijital enstürman aracılığıyla hedef kitleye ulaşılmaya çalışılıyor. Sosyal medya oldukça etkin kullanılıyor. Sosyal medya tarafında da ilginin en çok hissedildiği yerin Facebook olması hiç şaşırtıcı değil. Türkiye’de 35 milyon Facebook kullanıcısı olduğu biliniyor ve bu ciddi pazarda sesini duyurmak isteyen şirketler...

The post 10 Adımda Facebook İş Sayfanıza Kolayca Beğeni Kazanın first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Gün geçtikçe şirketlerin sosyal medyaya olan ilgisi artıyor. Birçok dijital enstürman aracılığıyla hedef kitleye ulaşılmaya çalışılıyor. Sosyal medya oldukça etkin kullanılıyor. Sosyal medya tarafında da ilginin en çok hissedildiği yerin Facebook olması hiç şaşırtıcı değil. Türkiye’de 35 milyon Facebook kullanıcısı olduğu biliniyor ve bu ciddi pazarda sesini duyurmak isteyen şirketler aktif bir pazarlama kampanyası yürütüyorlar.

Yeni kurulan bir şirket sayfasının sesleneceği bir topluluk olmadan, seslerini duyuracakları bir kitleye sahip değillerken başarılı olmaları beklenemez. Buradan da anlaşılacağı üzere, ne kadar fazla insanı sayfanızı beğenmeye iterseniz o kadar başarılı olacağınız sonucudur. Başarılı bir strateji ile sesinizi duyurabileceğiniz bir kitleye kavuşabilirsiniz.

Peki bunu en kolay nasıl başarabilirsiniz? Adım adım ilerleyelim.

1. Facebook Şirket Profilinizi Tamamlayın

Şirket sayfanıza gelen insanları karşılarken etki altında bırakmak oldukça önemlidir. Sayfanızın insanları yakalayan bir açıklama ve görsel desteklerle desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca şirket bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde barındırmanız gerekir. Telefon numarasından adresinize, web sayfanızdan hangi saatlerde çalıştığınıza kadar.

2. Arkadaşlarınızdan, Çalıştığınız Şirketlerden ve Diğer Kontak Halinde Olduğunuz İnsanlardan Sayfanızı Beğenmelerini İsteyin

Arkadaşlığın önemi burada bir kez daha öne çıkıyor. Organik olarak istediğiniz bu destek size büyük bir ivme kazandırabiliriz. Çeşit çeşit arkadaşa sahip olabilirsiniz fakat aralarından desteklemeyi oldukça seven yardımsever arkadaşlar çıkacaktır ve en az sizin kadar sayfanızı destekleyeceklerdir. Bunu yapmanın en kolay yolu, sayfanızdan ‘arkadaşlarınıza önerin’ kısmına girerek arkadaşlarınızı sayfanıza davet etmenizdir.

3. Web Sitenize Facebook Eklentisi Kurun

Mevcut web sitenizden sizi takip etmekte olan ya da Facebook sayfanızdan haberdar olmadan sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları, Facebook sayfanıza yönlendirmek kritik önem taşımaktadır. Facebook’un sunduğu pluginleri sitenize entegre ederek bu işi kolaylıkla halledebilirsiniz.

4. Sizi Takip Etmesini İstediğiniz Kitlenin Özelliklerini Keşfedin

Facebook’un yeni sunmuş olduğu hizmet ile çoğrafi özelliklerden yaşına, ilgi alanlarından eğitim düzeyine kadar sayfanızı beğenmesini istediğiniz insanları filtreleyebiliyorsunuz. Bu filtreleme Facebook reklamcılığında da oldukça işinize yarıyorum.

5. Facebook Reklamlarını Kullanın

Facebook reklamları, kısa sürede takipçi sayınızı arttırmak için eşsiz bir yoldur. Uygulayacağınız filtrelemelerle, tam olarak istediğiniz kitleye seslenebilir ve geri dönüşü çok yüksek reklam kampanyaları uygulayabilirsiniz. Ayrıca sanıldığı kadar maliyetli bir reklam uygulaması olmadığını belirtmekte fayda var.

6. Yarışmalar ve Kampanyalar Düzenleyin

Facebook’un izin verdiği ölçüde yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Teknik bir uygulama olacağı için profesyonel insanlardan yardım alarak yarışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Bunların dışında kullanıcıları sayfanıza çekmek için kampanyalar yaratabilirsiniz. Bir kampanyadan ya da yarışmadan ilgi çekici daha ne olabilir ki?

7. Diğer Firma Sayfalarını Beğenin ve İletişimde Olun

Facebook’ta sizin dışınızda kampanya yürüten bir sürü şirket bulabilirsiniz. Sizin ile aynı seviyede ve aynı sektörde olan firmaları Facebook’un sunduğu hizmet ile takip edebilirsiniz. Sayfanızı, rakip sayfalar ile kıyaslayabilir, hedef kitlelerinizi karşılaştırabilir ve daha bir sürü uygulama içerisine gidebilirsiniz.

8. İletişim Yaratan Postlar Paylaşın

İnsanların yüzünü güldüren, sizi samimi bulmalarını sağlayan, iletişiminizi güçlendiren postlar paylaşarak hızlı bir şekilde yayılabilirsiniz. Postunuzun doğal yollar ile ulaşabileceği kullanıcı sayısı hakkında inanın hiç bir fikriniz yok. Çok büyük bir paylaşım ağı içerisinde postunuzu görebilirsiniz. Bir firma için bundan daha iyisi olamaz sanırım.

9. Aktif Olun

İnsanların ilgisini nasıl çekiceğinizi iyi biliyorsunuz ve artık sürekli ilgi çekerek çığ gibi büyüyebilirsiniz. Her gün en verimli zaman aralığında post ya da postlarınızı paylaşarak yaşayan bir şirket olduğunuzu hissetirmeli ve sabırlı davranmalısınız. Her gün en azından bir post paylaşarak etkin bir kampanya yürütebilirsiniz.

10. Ölçün, Analiz Edin ve Öğrenin

Facebook’un ölçüm hizmetini kullanarak postlarınızın etkilerini, kullanıcı beğenmeleri hakkında ayrıntılı bilgileri ve daha bir çok şeyi görebilirsiniz. Ölçtüğünüz parametreleri iyi analiz ederek ileriye dönük kampanyalarınızı daha sağlam temellere oturtabilirsiniz.

The post 10 Adımda Facebook İş Sayfanıza Kolayca Beğeni Kazanın first appeared on Dijital Ajans.

]]>
SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler https://www.dijitalajans.com/seo-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/ Fri, 18 Dec 2015 21:44:02 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=101 2015’e girdiğimiz dakikadan beri uzay çağını dolu dolu hissediyoruz. Öyle bir uzay çağı ki hemen hemen herşeyin dijital bir gerçeklik ile eşleştiği ve hayatın dijital dünyalarda yaşanmaya başladığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Burada esas olanın kullanıcı olduğu düşünülse de, işin şirket boyutunu asla es geçmememiz gerekiyor. Çift taraflı bakıması gereken bir dijital...

The post SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler first appeared on Dijital Ajans.

]]>
2015’e girdiğimiz dakikadan beri uzay çağını dolu dolu hissediyoruz. Öyle bir uzay çağı ki hemen hemen herşeyin dijital bir gerçeklik ile eşleştiği ve hayatın dijital dünyalarda yaşanmaya başladığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Burada esas olanın kullanıcı olduğu düşünülse de, işin şirket boyutunu asla es geçmememiz gerekiyor. Çift taraflı bakıması gereken bir dijital dünyadan bahsediyoruz. Peki böylesine cesur yeni bir dünyada şirketlerin hayatına devam etmesi ve başarıya ulaşması için neler yapması gerekli sorusu üzerine ne kadar gidiliyor?

Enerjinin doğru kullanılması için şirketlerin bir şekilde evrilmek ve akılcı yöntemler ile müşteri kazanması gerekiyor. Şirketler için basit bir yol haritasını çıkarmamız gerekirse; kullanıcı ve şirketler arasında köprü kurmak, etkileşime geçmelerini beklemek ve sonuca ulaşmak.

İlk ayaktan başlayalım isterseniz; kullanıcı ve şirketler arasında köprü kurmak.

Kullanıcı şirkete nasıl ulaşır sorusuna cevap bulalım.

– Arama Motorları

– Kartvizit

– Arkadaş tavsiyesi

– Diğer web siteleri (formlar-bloglar vb)

– Arama motoru reklamları

– E-Bülten (mail)

Konumuz pek tabi dijital dünyalar olduğu için ‘arama motorları’ kısmını biraz daha açmamız gerekiyor. Google’da ilk sıralarda çıkmak için çok büyük dijital savaşlar döndüğünü biliyor musunuz? Bilmiyorsanız hemen belirtmekte fayda var ki ilk üç sırada çıkmak herşey demek. Çünkü internet kullanıcıların %95’i arama sonucunda ilk 3 sırada çıkan sonuça takılıp kalıyor. Pastanın hemen hemen tamamının yendiği ilk üç sıraya tırmanmak ve orada kalmak için çabalamak oldukça önemli bir amaç haline geliyor. Kısacası ‘SEO’ candır, canandır!

Peki bu işi kimler yapıyor ve süreç nasıl işliyor?

Ülkemizde sadece SEO ile ilgilenen onlarca firma var. İstediğiniz ölçekte, istediğiniz fiyatta ve istediğiniz tecrübede firma bulmanız çok rahat. Dijitalajans.com olarak tasarladığımız web sitelerinin altyapısını SEO’ya uygun olmasını sağlıyoruz fakat iş sadece bu kadarla bitmiyor. Site aktif hale geldikten sonra SEO konusunda bir firma ile anlaşarak profesyonel yardım almanız gerekiyor. Alınacak yardımın sadece bir aylık olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bilmeniz gereken en önemli SEO bilgisi sürecin kesinlikle uzun olacağıdır. Minimum 6 aylık bir SEO çalışmasından sonra, rekabetin yoğunluğuna göre ilk sıralara doğru yolculuğunuzun sonuçlanmaya başladığını göreceksiniz. Tabi ki, ilk sıralara geldiğiniz için sevinmeyin. Çünkü orada kalmak için de SEO’ya devam etmeniz gerekiyor. Emin olun ki, rakiplerinizin bir çoğu SEO ile yakından ilgileniyor ve rekabeti günbegün ensenizde hissetmenizi sağlıyor.

Rekabetin en dijital hali SEO konusunda ciddi düşünmenizi öneriyoruz. Çözüm ortaklarımız sayesinde size yardımcı olabileceğimizi eklemek istiyoruz. Dijitalajans.com olarak, bütün dijital ihtiyaçlarınıza karşılık vermek için çalışıyoruz.

Dijitalajans.com olarak SEO altyapılı web siteleri tasarlıyoruz. Sizleri de sunmuş olduğumuz kaliteli hizmetten faydalanmaya davet ediyoruz.

The post SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Ziyaretçilerinizi Web Sitenizden Kaçırmamanız İçin İpuçları https://www.dijitalajans.com/ziyaretcilerinizi-web-sitenizden-kacirmamaniz-icin-ipuclari/ Sun, 19 Jul 2015 00:16:42 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=114 Bir web sitesine ilk kez giriliyorsa, o sitenin notunu 8-10 saniye arasında veriyoruz. Aradığınızı kısa sürede bulamıyorsanız, içerik karmaşası varsa, tasarım göze hoş gelmiyorsa ve sürekli reklamlar ile köşeye sıkıştırılıyorsanız çoktan sınıfta kalan bir web sitesi ile karşı karşıyasınız demektir. Günümüz kullanıcı dostu olmayan web sitelerinin yaptığı belli başlı hatalar...

The post Ziyaretçilerinizi Web Sitenizden Kaçırmamanız İçin İpuçları first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Bir web sitesine ilk kez giriliyorsa, o sitenin notunu 8-10 saniye arasında veriyoruz. Aradığınızı kısa sürede bulamıyorsanız, içerik karmaşası varsa, tasarım göze hoş gelmiyorsa ve sürekli reklamlar ile köşeye sıkıştırılıyorsanız çoktan sınıfta kalan bir web sitesi ile karşı karşıyasınız demektir.

Günümüz kullanıcı dostu olmayan web sitelerinin yaptığı belli başlı hatalar vardır. Bu hata/hatalara düşen sitelere giren kullanıcıların %40’ı bir daha oraya uğramıyor. Bu korkunç bir oran ve bu orandan kaçmak için bir çok şeyi düzgün yapmanız gerekiyor.

Peki genel olarak yapılan büyük hatalar nelerdir ve bu hatalardan nasıl sakınırız?

 • Kullanıcıyı en çok sıkan şey açık ara reklam bombardımanıdır. Sağdan soldan fırlayan pop-uplar, sitenin her tarafına serpiştirilmiş ve ilgi çekmek için tasarlanmış bannerlar ve dahası… Reklam çöplüğüne dönmüş sitelerden eminim ki hepimiz ufak ufak kaçırıyoruzdur. Tasarım içerisinde yeri olacağına inandığınız ve abartıya kaçmadan aldığınız reklamlar ile ideali yakalayabilirsiniz.
 • Yönlendirme eksiği olan siteleri hepimiz iyi biliriz. İletişim’e basıp bambaşka yerlere yönlendirilmek ya da hiç yönlendirilmemek bir şekilde tecrübe edilmiş bir gerçektir. Bunun dışında ana sayfanın her yerinde yer alan menü butonları ve birlikte gelen büyük bir kaos. Düzgün yapılandırılmış bir web sitesine ihtiyacınızın olduğu gösteren önemli bir problemdir. Basit ve anlaşılır menü yapılandırılması, büyük bir problemin çözümü olabilir.
 • Zorla izlettirilen videolara ve dinlettirilen müziklere ne demeli? Kullanıcıyı sıkmak için daha başka bir şey yapılamazdı sanırım. Bütün tercihi kullanıcıya bırakmak ve özgürlük tanımak herşeyi çözer.
 • Üyelik zorunluluğu ise bir diğer baskıcı yapının ürünüdür. Üye olmadan içeriye giremezsiniz ya da şunu yapamassınız gibi dayatmalar kullanıcıların hızlıca siteden uzaklaşmasını sağlar. Bazı sektörlerde üyelik önemlidir ya da basit kullanıcı bilgilerin alınması gerekmektedir fakat içeride ne olduğu gösteren bir paylaşım yapmadan, kullanıcıların bunu yapmasını bekleyemezsiniz değil mi?
 • İçerik kraldır demek ne kadar doğruysa sıkıcı içerik sıkıcıdır demekde aynı doğruluktadır. Bir çok sitenin içinde düştüğü bir tuzak olan kalitesiz ve sıkıcı içerik durumu, profesyonel içerik editörleri ile rahatlıkla çözülebilir. İçerik konusunu dikkate almakta fayda var. Kimse sıkıcı bir web sitesi istemez.
 • Herşeyi doğru yaptınız. Herşeyi doğru planladınız fakat berbat bir tasarımınız var. O zaman yapıbilecek çok fazla bir şey yoktur. Hızlıca yeni bir tasarım arayışına girerek, göze hoş gelen bir web sitesi tasarlamanız gerekmektedir.
 • Bir diğer önemli husus ise sitenin sürekli güncellenmeye ihtiyacı olduğudur. Sürekli içerik girilmesi gereken siteleri bir kenara koyarsak, düzenli içerik girmenin kullanıcının siteyi yaşıyor olarak algılamasını ve ayrıca arama motorları tarafından da aynı şekilde etiketlenmesini sağlar.

Dijitalajans.com olarak %100 kullanıcı dostu web siteleri tasarlıyoruz. Sizde fırsatlarımızdan faydalanmak ve kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Bizimle içtiğiniz bir kahve, sizin ya da şirketinizin geleceğini pozitif şekilde etkileyebilir.

The post Ziyaretçilerinizi Web Sitenizden Kaçırmamanız İçin İpuçları first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Web Tasarım Aşamasında SEO https://www.dijitalajans.com/web-tasarim-asamasinda-seo/ Sun, 19 Jul 2015 00:14:41 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=112 Web tasarımı kendi içerisinde büyük bir önem taşısa dahi, tasarlanan sitenin arama motorları tarafından algılanmadığını bir durumda büyük bir hiçlikten bahsetmeye başlarız. Kısacası herşey arama motorlarında yer almak ve hatta ön sıralarda yer almaktır. Bir web sitesi tasarlatmaya karar verdiniz. Aşağı yukarı sitenin neye benzeyeceğini, ne anlatacağını ve ne amaca...

The post Web Tasarım Aşamasında SEO first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Web tasarımı kendi içerisinde büyük bir önem taşısa dahi, tasarlanan sitenin arama motorları tarafından algılanmadığını bir durumda büyük bir hiçlikten bahsetmeye başlarız. Kısacası herşey arama motorlarında yer almak ve hatta ön sıralarda yer almaktır.

Bir web sitesi tasarlatmaya karar verdiniz. Aşağı yukarı sitenin neye benzeyeceğini, ne anlatacağını ve ne amaca hizmet edeceğini biliyorsunuz. Herşey oldukça güzel fakat web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsunuz. İşte bu noktada durup bir kez daha düşünmek zorundasınız. Öncelik olarak tasarlanan web sitesinin SEO altyapısı olmasına dikkat etmelisiniz. Sitenin altyapısının duygusuz, hissiz robotlar tarafından didik didik edildiğini ve sadece algoritması ile sınırlı bir yapıda olduğunu bilmek belki sizi rahatlatmaya bilir. Bilin ki robotların suyuna gidildiğinde size büyük faydalar sağlayacaktır.

Peki duygusuz arama motorları robotlarının suyuna nasıl gidilir?

 • Site Yapısı Önemlidir

SEO açısından sayfaların birbirileri ile bağlantıları yüksek olması site yapısının sağlamlığı ile ölçülür. Arama motorları solucanları sitenin değerini, onun nasıl kurulduğuna göre değerlendirir. Site haritası ve dosya hiyerarşisi konularındaki hassasiyet web sitenizi üst sıralarda yer almak için motive eder.

 • Meta Tag Meselesi

Dijital dünyada yer alan herkesin bir şekilde meta tasviri namı değer meta tag konusunda bir fikri vardır. Kısaca değinmek gerekirse; arama sayfasında yer alan ve sitenizin ne olduğuna dair bir ön izleme sağlayan küçük snippet’lerdir.

Sitenizdeki her sayfanın bir meta tasvirine ihtiyaç olduğunu ve bunun 160 karakter ile sınırlı olduğunu bilmelisiniz. Mega tasvirleri doldurulurken, ilgili sayfanın tanıtımını yapmaya ve arama motorları tarafından içeriğinin önemli olduğunun farkında olmalısınız. Ayrıca her sayfa için sakın ha sakın aynı meta tasviri kullanmamaya dikkat ediyoruz. Meta tag meselesi önemlidir.

 • İçerik Kraldır

İçerik ile ilgili bir muhabbet geçiyorsa, kesinlikle ilk cümle ‘içerik kraldır’ şeklindedir. Özgün içeriğin ne kadar önemli olduğunu daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Web sitesinin özgünlüğünü ve arama motorları tarafından kalitesini içerik belirler. Çok fazla detaya inmeye gerek yok çünkü İÇERİK KRALDIR!

 • Uyarlanmış URL’ler ve Görseller

Öncelik olarak URL’den başlayalım. Sitedeki her sayfanın URL’sine ayrı ayrı önem vermek zorundayız. Anahtar kelime analizleri URL’den başlar ve meta tasvirlerine kadar uzanır. URL yazımı için basit bir matematik vardır ve her zaman bu matematik kullanılır. Şöyle ki; www.xxx.com/tasarım-asamasinda-seo müthiş bir örnektir. Ana site URL’sinden sonra ingilizce karakter ile ve her kelime arasına “-“ yerleştirilerek kaliteli bir URL’ye sahip olduk. Bu kadar basit.

Siteye yüklenen her bir görselin ismine de aynı şekilde dikkat ediyoruz. Çünkü görsel de bir içeriktir ve içeriğin başlığının görsel ile ilgili olmasını isterseniz. DCIM219391312.jpg gibi bir görseli siteye yüklemek hiç sağlıklı değildir. Doğrusu ise aynı URL’deki gibi ingilizce karakter ve ‘-‘ ile ayrılmış adlandırmalardır.

 • Site Hızı

Kullanıcıların bir çoğu hız konusunda titizlerdir. Sitenin açılma hızı, kullanıcının notunu vermesi adına ilk durumdur. Kullanıcının girmediği, giriyorsa dahi gezmediği bir web sitesinin SEO adına negatif bir durumla karşı karşıya kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kısacası tasarlanan sitenin hızına dikkat ediyoruz ve SEO konusunda avantaj sağlıyoruz.

Dijitalajans.com olarak tasarladığımız bütün web siteleri için SEO altyapısını hazırlıyoruz. Böylelikle daha ilk dakikadan itibaren üst sıralara doğal olarak oynamaya başlıyorsunuz. Arama motorlarının yakın dostu olarak, sizi de ajansımıza bekliyoruz.

www.dijitalajans.com

The post Web Tasarım Aşamasında SEO first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Şifrenizi Oluştururken İki Kere Düşünün https://www.dijitalajans.com/sifrenizi-olustururken-iki-kere-dusunun/ Sun, 19 Jul 2015 00:13:21 +0000 https://www.dijitalajans.com/?p=110 Web ortamında alacağımız bir çok servis için kişiye özel bir kullanıcı adı ve şifre ile gerekli yerlere giriş yapmaktayız. Giriş yaptılan şifrenin kolay ve akılda kalıcı kalmasını isteyen ve bu sebepten ötürü basit ve tahmin edilebilir kombinasyonlar kullanan bir kitleden rahatlıkla söz edebiliriz. SplashData firması tarafından açıklanan ve Al Jazeera...

The post Şifrenizi Oluştururken İki Kere Düşünün first appeared on Dijital Ajans.

]]>
Web ortamında alacağımız bir çok servis için kişiye özel bir kullanıcı adı ve şifre ile gerekli yerlere giriş yapmaktayız. Giriş yaptılan şifrenin kolay ve akılda kalıcı kalmasını isteyen ve bu sebepten ötürü basit ve tahmin edilebilir kombinasyonlar kullanan bir kitleden rahatlıkla söz edebiliriz.

SplashData firması tarafından açıklanan ve Al Jazeera tarafından yayınlanan listede, dünya genelinde rus hackerlar tarafından ele geçirilmiş şifrelerin kullanım oranları açıklandı. Listede yer alan şifre kombinasyonları (pek kombinasyon denemez) az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Buyurun aşağıda tam listeyi bulabilirsiniz.

2014 Yılında En Çok Kullanılan Şifreler :

1- 123456 (yerini korudu)
2- password (yerini korudu)
3- 12345 (17 sıra yükseldi)
4- 12345678 (1 sıra düştü)
5- qwerty (1 basamak düştü)
6- 1234567890 (yerini korudu)
7- 1234 (9 basamak yükseldi )
8- baseball (listeye yeni girdi)
9- dragon (listeye yeni girdi)
10- football (listeye yeni girdi)
11- 1234567 (4 basamak düştü)
12- monkey (5 basamak yükseldi)
13- letmein (1 basamak yükseldi)
14- abc123 (9 basamak düştü)
15- 111111 (8 basamak düştü)
16- mustang (listeye yeni girdi)
17- access (listeye yeni girdi)
18- shadow (yerini korudu)
19- master (listeye yeni girdi)
20- michael (listeye yeni girdi)
21- superman (listeye yeni girdi)
22- 696969 (listeye yeni girdi)
23- 123123 (12 basamak düştü)
24- batman (listeye yeni girdi)
25- trustno1 (1 basamak düştü)

Listede tahmin edilmesi en kolay şifrelere az çok aşinayız fakat ‘superman’ , ‘696969’ gibi garip şifrelere de rastlamak mümkün. Bazı şifrelerin kombinasyon oluşturmadığını ve bir hacker tarafından rahatlıkla çözülebileceğini söyleyebiliriz.

Peki sizin şifreniz ne kadar güvenli?

Güvenli bir şifre oluşturmak istiyorsanız size bir kaç ipucu verelim. Öncelikle en az sekiz karakterli olmasına dikkat etmelisiniz. Şifrenizin içerisinde sayı, rakam ve noktalama işaretlerini bir arada kullanırsanız başkaları tarafından ele geçirmesi o kadar zor olur. Örnek vermek gerekirse ‘axcb8123!.,’ çözülmesi en zor şifrelerden biridir. Kısacası şifrenizi oluştururken iki kere düşünün.

www.dijitalajans.com

The post Şifrenizi Oluştururken İki Kere Düşünün first appeared on Dijital Ajans.

]]>