10 Adımda Facebook İş Sayfanıza Kolayca Beğeni Kazanın

Gün geçtikçe şirketlerin sosyal medyaya olan ilgisi artıyor. Birçok dijital enstürman aracılığıyla hedef kitleye ulaşılmaya çalışılıyor. Sosyal medya oldukça etkin kullanılıyor. Sosyal medya tarafında da ilginin en çok hissedildiği yerin Facebook olması hiç şaşırtıcı değil. Türkiye’de 35 milyon Facebook kullanıcısı olduğu biliniyor ve bu ciddi pazarda sesini duyurmak isteyen şirketler aktif bir pazarlama kampanyası yürütüyorlar.

Yeni kurulan bir şirket sayfasının sesleneceği bir topluluk olmadan, seslerini duyuracakları bir kitleye sahip değillerken başarılı olmaları beklenemez. Buradan da anlaşılacağı üzere, ne kadar fazla insanı sayfanızı beğenmeye iterseniz o kadar başarılı olacağınız sonucudur. Başarılı bir strateji ile sesinizi duyurabileceğiniz bir kitleye kavuşabilirsiniz.

Peki bunu en kolay nasıl başarabilirsiniz? Adım adım ilerleyelim.

1. Facebook Şirket Profilinizi Tamamlayın

Şirket sayfanıza gelen insanları karşılarken etki altında bırakmak oldukça önemlidir. Sayfanızın insanları yakalayan bir açıklama ve görsel desteklerle desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca şirket bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde barındırmanız gerekir. Telefon numarasından adresinize, web sayfanızdan hangi saatlerde çalıştığınıza kadar.

2. Arkadaşlarınızdan, Çalıştığınız Şirketlerden ve Diğer Kontak Halinde Olduğunuz İnsanlardan Sayfanızı Beğenmelerini İsteyin

Arkadaşlığın önemi burada bir kez daha öne çıkıyor. Organik olarak istediğiniz bu destek size büyük bir ivme kazandırabiliriz. Çeşit çeşit arkadaşa sahip olabilirsiniz fakat aralarından desteklemeyi oldukça seven yardımsever arkadaşlar çıkacaktır ve en az sizin kadar sayfanızı destekleyeceklerdir. Bunu yapmanın en kolay yolu, sayfanızdan ‘arkadaşlarınıza önerin’ kısmına girerek arkadaşlarınızı sayfanıza davet etmenizdir.

3. Web Sitenize Facebook Eklentisi Kurun

Mevcut web sitenizden sizi takip etmekte olan ya da Facebook sayfanızdan haberdar olmadan sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları, Facebook sayfanıza yönlendirmek kritik önem taşımaktadır. Facebook’un sunduğu pluginleri sitenize entegre ederek bu işi kolaylıkla halledebilirsiniz.

4. Sizi Takip Etmesini İstediğiniz Kitlenin Özelliklerini Keşfedin

Facebook’un yeni sunmuş olduğu hizmet ile çoğrafi özelliklerden yaşına, ilgi alanlarından eğitim düzeyine kadar sayfanızı beğenmesini istediğiniz insanları filtreleyebiliyorsunuz. Bu filtreleme Facebook reklamcılığında da oldukça işinize yarıyorum.

5. Facebook Reklamlarını Kullanın

Facebook reklamları, kısa sürede takipçi sayınızı arttırmak için eşsiz bir yoldur. Uygulayacağınız filtrelemelerle, tam olarak istediğiniz kitleye seslenebilir ve geri dönüşü çok yüksek reklam kampanyaları uygulayabilirsiniz. Ayrıca sanıldığı kadar maliyetli bir reklam uygulaması olmadığını belirtmekte fayda var.

6. Yarışmalar ve Kampanyalar Düzenleyin

Facebook’un izin verdiği ölçüde yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Teknik bir uygulama olacağı için profesyonel insanlardan yardım alarak yarışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Bunların dışında kullanıcıları sayfanıza çekmek için kampanyalar yaratabilirsiniz. Bir kampanyadan ya da yarışmadan ilgi çekici daha ne olabilir ki?

7. Diğer Firma Sayfalarını Beğenin ve İletişimde Olun

Facebook’ta sizin dışınızda kampanya yürüten bir sürü şirket bulabilirsiniz. Sizin ile aynı seviyede ve aynı sektörde olan firmaları Facebook’un sunduğu hizmet ile takip edebilirsiniz. Sayfanızı, rakip sayfalar ile kıyaslayabilir, hedef kitlelerinizi karşılaştırabilir ve daha bir sürü uygulama içerisine gidebilirsiniz.

8. İletişim Yaratan Postlar Paylaşın

İnsanların yüzünü güldüren, sizi samimi bulmalarını sağlayan, iletişiminizi güçlendiren postlar paylaşarak hızlı bir şekilde yayılabilirsiniz. Postunuzun doğal yollar ile ulaşabileceği kullanıcı sayısı hakkında inanın hiç bir fikriniz yok. Çok büyük bir paylaşım ağı içerisinde postunuzu görebilirsiniz. Bir firma için bundan daha iyisi olamaz sanırım.

9. Aktif Olun

İnsanların ilgisini nasıl çekiceğinizi iyi biliyorsunuz ve artık sürekli ilgi çekerek çığ gibi büyüyebilirsiniz. Her gün en verimli zaman aralığında post ya da postlarınızı paylaşarak yaşayan bir şirket olduğunuzu hissetirmeli ve sabırlı davranmalısınız. Her gün en azından bir post paylaşarak etkin bir kampanya yürütebilirsiniz.

10. Ölçün, Analiz Edin ve Öğrenin

Facebook’un ölçüm hizmetini kullanarak postlarınızın etkilerini, kullanıcı beğenmeleri hakkında ayrıntılı bilgileri ve daha bir çok şeyi görebilirsiniz. Ölçtüğünüz parametreleri iyi analiz ederek ileriye dönük kampanyalarınızı daha sağlam temellere oturtabilirsiniz.

1 4614
Dijital Ajans